tütün operasyonlari

Tütünler Nasıl Doğranır ?

TÜTÜNLER NASIL DOĞRANIR?

Adıyaman bölgemize has ürün olan Adıyaman tütünü maharetli çiftçilerin elinde uzun süre kaldıktan sonra hazırlanıp belli bir süre kurutulduktan sonra tütün kıyma makinasında kıyılmak için hazırlanır. Yaprak tütün şeklinde hazırlanan bu tütünler sarı, siyah ve yeşil yapraklar olmak üzere üç gruba ayrılır. En önemli tütün grubuna giren sarı yapraklı tütünler çoğunluktadır ve bu tütünler belli bir nemlendirme değerine sahip olup her zaman bu değerlerde makinada kıyılmaya çalışılır. Tütün kıyımının 4 aşaması vardır bunlar:

  1. Tütünler önce yaprak halinde makinanın tütünü kendine çeken yatağına belli bir düzenle karıştırılarak dizilir, bu dizilen tütünler biraz basılarak ağırlık yedirilir ve makine yatağı yavaşça bu tütünleri kendine çekmeye başlar.
  2. Makine içerisine giden bu tütünler yaklaşık olarak 30 tona kadar bir ağırlık ile ezilerek makinanın tütün kesici kısmında hazır edilir burada tütünler saniyede 10 vuruşluk bir hızda keserler ve tütün ince ince zarif bir şekilde doğranır ve tütünler bir yerde toplanıp kavrulmayı bekler.
  3. Tütün kavrulma aşaması: Makinada kıyılmış tütünler ordan el değmeden alınıp özel kavurma makinalarında belli bir sıcaklık değerine sahip olması kaydıyla otomatik makine ayarının değerlendirmesinde kuruduğu zaman işlem bitirilip tütünler soğumaya bırakılırlar.
  4. Tütünlerin ambalajlanma aşamasında belli bir kotaya dahil tutularak (5 kg) özel hazırlanmış ambalajlara konulan kurutulmuş tütünler özenle sert, hafif, orta tütün kategorisine göre ayarlanıp düzenlenmekte ve www.eniyitutun.com sitesi üzerinden verilecek siparişerle sahibine ulaşmayı beklemektedir.

 

Daha detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.